Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 06.10.2011 08:55:48 

zakrslí králíci od lesa

ALJAŠKA

                                          ALJAŠKA  

 

 

PŮVOD:

Toto plemeno pochází z Německa, kde ho vyšlechtili posuzovatel Max Fischer a z Rothy a chovatel králíků Schmidt z Langensalzy.

Vypadá to, že aljaška je pro tohoto černého králíka nešťastně vybrané jméno, protože vyvolává asociace s nejchladnější zemí Aljaškou, a všichni se proto domnívají, že se jedná o bílé plemeno králíků.

Motivace skrytá za tímto plemenným názvem však souvisí s původním cílem, který měli šlechtitelé tohoto plemene před očima: vyšlechtit černého králíka s bílými špičkami chlupů, který by se barvou podobal aljašské lišce. Tyto pokusy probíhaly křížením stříbřitých malých, holandských, havan a ruských. Z nich se vyvinuly dva druhy: jednobarevní černí králíci a králíci s černou srstí, v níž byly silnější a delší chlupy bílé (špičky). Chovatelský svět projevil zájem o obě varianty, ale navzdory veškerému úsilí šlechtitelů, kteří upřednostňovali králíky s bílými „špičkami“, se ukázalo jako nemožné vyšlechtit králíka se srstí podobnou lišce. Proto bylo rozhodnuto, přiklonit se k lakově černé srsti a v pozdějším stádiu se přikřížili jednobarevní černí angličtí strakáči. V roce 1907 bylo toto plemeno poprvé vystaveno a o řadu let později bylo také exportováno do jiných zemí. Nyní se aljaška vyskytuje téměř po celém světě.

 

VLASTNOSTI:

Aljaška je živé plemeno, které je známé především mezi drobnými chovateli. To jsou chovatelé, kteří se přiklánějí k udržování typu a pokud je to možné, ke zlepšování plemene. Jako z domácími zvířaty se s těmito králíky setkáme méně často.

 

VNĚJŠÍ ZNAKY:

Stavbu těla aljašky můžeme srovnat se stavbou havan. I aljaška má podsaditou tělesnou stavbu, je téměř bez krku a má ladně zakulacené tvary těla. Hlava je dobře vyvinutá, široká a především ne dlouhá. Uši mají zakulacené špičky a jsou dlouhé průměrně 11 cm. Toto plemeno patří ke středním plemenům, jeho hmotnost je mezi 2,5 a 4 kg.

 

SRST:

Srst aljašky je po celém těle sytě černá s mimořádným leskem. Na břiše a hrudi může být barva méně intenzivní. Aljašky mají tmavohnědé oči.

 

 

Zdroj – Encyklopedie králíků a hlodavců od Esther Verhof-Verhallenové

 

 

 

TOPlist