DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 06.10.2011 08:55:48 

zakrslí králíci od lesa

VÝBĚR KRÁLÍČKA A CO JE DŮLEŽITÉ VĚDĚT

V této části našich stránek bych chtěla pomoci hlavně těm, kteří si teprve pořídili svého nového králíčka nebo teprve pořízení ušáka plánují a přemýšlejí o něm.

Pokusím se vyjmenovat vše co by měl každý ušák mít, jaké vybavení potřebuje, nejčastější potíže, kdy a proti čemu očkovat atd.

Hodně věcí pramení z mých vlastních zkušeností a z referencí, které mi podávají jiní chovatelé či majitelé svých králíčků. Každému se osvědčilo něco jiného a proto se nedá vždy říct co je určitě to nejlepší.

Toto jsou většinou rady hlavně pro ty, kdo si plánují svého králíčka pořídit jako mazlíčka, kamaráda a člena rodiny.

 

 

POŘÍZENÍ KRÁLÍČKA

NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY

 

JE PRO NÁS KRÁLÍČEK VHODNÝ?

Každý, kdo přemýšlí nad pořízením králíčka má asi svůj důvod. Někdo třeba nemá tolik času a prostoru aby si pořídil pejska, někdo hledá něco nového co ještě neměl, někomu se prostě králíček líbí a někdo shání NĚJAKÉ zvířátko pro děti.

Na tuto skutečnost bych ráda poukázala.

Králíček není zvířátko vhodné pro moc malé děti. I když jim rodiče samozřejmě s péčí o zvířátko pomůžou, nezapomínejme na to, že zakrslý králík je tvoreček vážící maximálně 2 kg a to když už je hooodně velký. Takhle malé zvířátko nemůže vydržet přílišnou mazlivost dětí, kterou občas děti projevují. Samozřejmě to nemyslí špatně a chtějí jen zvířátku ukázat svoji lásku, ale králík toto muchlání do kuličky nemůže dlouho vydržet. Většinou se vytvoří dvě situace jak to králík řeší. Buď se stane na lidi agresivním, protože se bojí, že jakmile na něj kdokoliv sáhne, bude následovat šílené muchlování a válení se po něm a nebo (a to je horší) králík toto chování vydrží bez protestů a stane se nějaké neštěstí. Už se stalo, že děti králíčka jednoduše umazlili k smrti.

Toto je samozřejmě extrém, kterým vás nechci strašit. Jen tím chci říct, že pokud sháníte zvířátko pro děti, dobře zvažte jestli jsou vaše děti už dost velké a zodpovědné aby pochopili, že králík není kůň a že se do něj nedá plácat a válet se po něm jako po plyšové hračce.

Pokud pořizujete králíčka, který je třeba náročnější i na úpravu srsti a máte děti tak malé, že ještě nezvládnou králíčka sami česat bez toho aby se ušákovi něco stalo, rozmyslete si jestli by nebyl lepší krátkosrstý králíček a nebo jestli máte tolik času a trpělivosti abyste hlavní péči o ušáka měli na starost vy.

 

 

SAMEČKA NEBO SAMIČKU?

V mnohé literatuře se dočteme, že na domácí mazlíčky jsou lepší samičky. Jsou klidnější, mazlivější, čistotnější  a neznačkují jako samci. Je určitě mnoho lidí, kteří mají doma samičku a jsou s ní spokojení na 100%. Ale je také hromada lidí, kteří si pořídili na doporučení jako domácího mazlíčka samičku a teď musí řešit různé problémy.

Já osobně jako domácí mazlíčky uznávám spíše samečky. Shodla jsem se na tom s mnoha chovateli králíků a proto si troufám říct, že to stojí za porovnání.

Samečci mají jednu velkou výhodu.

Králíčci jsou asi od 6 měsíců pohlavně dospělí. U některých samiček o tom ani nevíte a je vše v naprostém pořádku. Ovšem některé samičky trpí v dospělosti falešnými březostmi což je velice nepříjemné. Samičky si staví hnízda, škubou si srst a jsou velice náladové, popudlivé a někdy mohou být až agresivní při hlídání své klece či kotce.

Toto chování je velice nepříjemné hlavně pokud máte děti a pokud se stane, že králíček v takovém rozpoložení dítě kousne nebo poškrábe. Děti se hodně často začnou králíčka bát a problém je na světě.

Samičky také mají pravidelné říje, které se opakují po 21 dnech. Je to stejné jako u případné falešné březosti. Nemusíte o tom ani vědět, ale na druhou stranu se to může projevit změnou chování a i když je samička za normálních okolností čistotná, v tomto období může čůrat a bobkovat po celém bytě.

Tyto problémy řeší každý po svém.

-         někteří dají samičku pryč a řeknou, že králík je špatný společník

-          někdo přestane králíčka pouštět z klece a stane se z něj jen jaká si povinnost, takže ho odsoudí k celoživotnímu prosedění v kleci

-         - někdo se snaží ty dny, kdy není samička ve své kůži zvládnout sám a děti pokud možno držet z dosahu samičky

- no a někdo přistoupí k radikálnímu řešení, ke kastraci.

Kastrace samiček je dle mého názoru velice riskantní a zbytečná věc. Kastrace se na rozdíl od samečků provádí pod celkovou narkózou což je pro tak malé zvířátko velice drastická a nejistá věc, protože ne vždy se podaří narkózu odhadnout. Už se několikrát stalo, že měly samičky po probuzení z narkózy různé problémy. Je to samozřejmě věc každého, ale s kastrací samiček já osobně nesouhlasím není-li to bezpodmínečně nutné.

Toto vše nemusí být samozřejmě pravidlem. Jak už jsem řekla, mnoho lidí má jako domácího člena samičku a nemohou si vše vynachválit. Toto je můj poznatek.

  Co je u samečků dle mého lepší?

Samečci samozřejmě nemají říje ani falešné březosti jako samičky a hlavně nemívají takové výkyvy nálad.

Bývají většinou o hodně čistotnější a lépe se učí na WC. Co se týká značkování. Samečci značkují své okolí většinou jen tehdy pokud v blízkosti cítí samičku. Jinak nemají důvod. Samečci bývají přítulní, mazliví a zvídaví a přitom se u nich na toto chování můžete většinou spolehnout.

Pokud se třeba časem rozhodnete, že k samečkovi chcete kamaráda, řeší se to také lépe. U samečků je kastrace většinou bez komplikací, provádí se jen s lokálním umrtvením a samečci ji snáší velice dobře. Pak můžete k samečkovi pořídit samičku jako společnici a většinou tato kombinace bývám nejlepší ze všech. Kastrovaný sameček a samička bývá nerozlučná dvojice. Stačí jim jedna klec a přitom králíček není sám, když odcházíte do práce, do školy atd.

 

 

KDE KOUPIT KRÁLÍČKA?

Toto je myslím důležitá otázka.

Dnes jsou moderní velké obchody se zvířaty a s vybavením pro ně. V těchto obchodech samozřejmě nechybí ani králíčci.

Pokud si koupíte králíčka v takovém obchodě mějte na paměti, že je zde hromada rizik, která kupujete s králíčkem.

V první řadě nemáte jistotu jestli je zvíře zdravé. Uvědomte si, že do takových obchodů jdou zvířata jako SPOTŘEBNÍ ZBOŽÍ a každému je celkem jedno jestli půjde králík na krmení pro hada nebo jako člen domácnosti. Často se stává, že králíčci koupení v zverimexech do týdne z neznámého důvodu uhynou a nebo se u nich projeví kokcidióza či jiná komplikace.

Druhá věc, kterou si nemůžete být jistí je co je králíček zač. Velice často vídávám v obchodech králíky, kteří jsou minimálně kříženci masných plemen. U šestitýdenních mláďat laik nemůže poznat co s králíka vyroste. Ale mnoho lidí mě asi potvrdí, že ze zakrslíčka, kterého koupili v obchodě jim vyrostl pěkný pekáčový ušák o váze minimálně 3 kg. 

Z těchto důvodů je myslím lepší vybrat si králíčka u nějakého spolehlivého chovatele, který by měl svůj chov znát, měl by vám na požádání ukázat rodiče vašeho králíčka, měl by vás upozornit na případné komplikace a měl by vám nabízet pouze zdravá zvířata.

Toto jsou jakési nepsané povinnosti, které by měl každý chovatel mít na paměti a které myslím může každý zájemce požadovat.

Mělo by být také samozřejmostí, že pokud s králíčkem nastane v novém domově nějaký problém, měl by být chovatel od kterého jste zvíře koupili připravený vám poradit a pomoci.

Dnes existuje opravdu hodně různých chovatelských stanic zakrslých králíčků, kde si můžete vybrat plemeno, druh srsti, barvu králíčka a ostatní podrobnosti aby se vám ušák líbil. Proto si myslím stojí za to pořídit si králíčka, který je třeba o něco dražší než králík z obchodu, ale se zárukou, že máte zdravé, dobře odchované a zakrslé zvířátko.

 

 

CO PRO KRÁLÍČKA POTŘEBUJEME?

Než králíčka přivezete domů, měli byste mít už vše pro něj nachystané.

První co potřebujete, když pro ušáka jedete je samozřejmě přepravka.

Dnes je v přepravkách velký výběr a každý si můžete vybrat co komu vyhovuje. Osobně bych doporučila přepravky, které se otevírají z horní strany. Zvířátko se pak lépe vyndává a nemusíte ho vytahovat za hřbet nebo za zadek, když se třeba brání a nechce ve stresu z přepravky ven.

Z horní strany můžete vzít králíčka pohodlně a nemusí se zbytečně tahat.

Přepravka by měla být dostatečně velká aby si v ní ušák mohl alespoň trošku lehnout, protože na delší cestě by mu mohlo být nepohodlné sedět. Měl by se také v přepravce bez potíží otočit.

Pokud jedete pro králíčka, je dobré do přepravky na dno něco dát.

Měli byste na dno dát seno nebo slámu a nebo alespoň ručník či menší deku. Ušákovi je dost nepohodlné, když má sedět na holém studeném plastu. Ušáci a zvláště mláďata se rádi zavrtají a přitulí k něčemu měkkému.

Přepravku budete potřebovat jak na přepravu králíčka od chovatele domů, ale později i při návštěvě veteriny nebo když pojedete s ušákem na dovolenou.

Taková věc se nikdy neztratí.

 

Pro ušáka byste měli mít doma nachystanou vybavenou klec.

Samozřejmě se mě mnoho lidí ptá jak velká klec by měla pro králíčka být. Můj názor je ten, že čím větší klec můžete králíčkovi umožnit, tím líp.

Minimální délka pro králíčka by měla být 1 m aby se mu do ní vešlo všechno vybavení a aby tam i on sám měl dost místa.

K základnímu vybavení klece asi patří:

Podestýlka, domeček, wc, minimálně jedna miska na krmení, napáječka na vodu, krmení, seno a jesličky na seno.

Dnes se dá také pořídit hromada věcí, které by měli králíčkům pobyt v kleci vylepšit. Jsou to třeba hračky pro králíčky, závěsné koule na krmení, různé držáky na zeleninu, minerální kameny a lizy atd.

Ve všech věcech, které jsem vyjmenovala je dnes obrovský výběr.

   Klece jsou různých barev, velikostí a tvarů a už se dají sehnat i domácí kotce, které jsou dělané ze dřeva, mají 2 patra, ale mají plastové vany jako klece, takže čistotu doma máte zajištěnou. Králíkárny jsou většinou jednokotcové a vypadají vlastně jako nábytek. Dají se k nim různě přistavovat výběhy a podobné věci. Také je dnes určitě hromada šikovných truhlářů, kteří vám na objednávku udělají pro králíčka bydlení podle vašich představ.

   Podestýlky jsou taky dnes opravdu všemožné a i zde musí každý zkusit co mu sedí.

Někdo preferuje mít u králíčka v kleci třeba jen koberec či deku a podestýlku dávat pouze do wc. Tato možnost zajišťuje, že vám králíček nebude rozhazovat slámu všude okolo klece, ale pokud chcete mít králíčka na koberečku, musí být už králíček  zvyklý na 100% na wc.

Pokud budete mít podestýlku po celé kleci, mějte na paměti, že v ní králíček bude sedět a ležet. Proto nedoporučuji třeba dřevěné lisované granule, které jsou vhodné do záchodků, ale ne do klece. Od těchto granulek by mohli mít králíčci otlaky na packách, protože jsou velice tvrdé a hrubé.

Proto věnujte podestýlce pro ušáka pečlivý výběr. Každý ušák asi bude potřebovat něco jiného, ale vždy by to mělo být pro zvířátko pohodlné a bezpečné.

   Domečků pro králíčky je dnes také celá řada.

Domeček by měl mít každý králíček. Pokud má králík pocit bezpečí a ví, že kdyby něco, má se kam schovat je mnohem klidnější a sebevědomější. Domeček by měl být dostatečně velký aby se do něj králíček pohodlně celý schoval. Nejlepší jsou domečky vyrobené s přírodního dřeva. Zde máte jistotu, že i když ho bude králíček okusovat, nic se mu nemůže stát. Určitě bych nedoporučovala lakované dřevo či barvené desky atd.

Domeček pro králíčka se dá sehnat jak v obchodě s potřebami pro zvířata tak se určitě můžete dohodnout s každým šikovným truhlářem či domácím kutilem. Udělat domeček pro králíka není pro šikovné lidi problém.

   Mističek a napáječek je také velká spousta.

Miska na krmení by měla být dostatečně těžká aby ji králíček nepřevracel a nevysypával krmení. Také určitě musí být větší než jsou mističky pro křečky, myši apod. To je celkem častá chyba, kterou mnoho lidí neodhadne a kupují pro králíčka opravdu maličké misky i napáječky.

Určitě nedoporučuji plastové či nerezové misky. Nejlépe je pořídit misky kameninové či keramické.

Na vodu je u králíčků lepší mít napáječku než misku na vodu. V napáječce máte jistotu, že má králíček vodu stále čistou a je i dobré vědět kolik králíček vypije, když podáváte ve vodě léky či vitamíny.

Do misek s vodou si králíčci nahází seno, slámu, bobky a vodu musíte stále měnit a hlídat.

Do vody dnes existuje hromada přípravků, které můžete králíčkům pořídit ať už jako prevenci či jako léčiva. Z těch nejzákladnějších, které nemohou žádnému králíčkovi škodit bych doporučila ACIDOMID. Tento přípravek okyseluje vodu a je to šetrná prevence proti kokcidióze.

   Záchody pro králíčky najdete samozřejmě také v každém obchodě s potřebami pro zvířátka.

Zde si asi každý musí vybrat co se komu hodí. Velikost a tvar musíte volit asi dle velikosti klece a asi i králíčka.

   Sena a krmení pro králíčky je dnes opravdu obrovské množství, kde si můžete vy a hlavně váš ušák vybrat co je pro něj nejlepší.

Doporučuji ve směsích pro zakrslíky hlídat obsah slunečnice, kukuřice, ječmene a jiných semen a obilovin, které jsou pro králičího mazlíčka zbytečně tučné a obsahují hodně bílkovin, které se podávají hlavně u králíků na výkrm.

Pro každého je samozřejmě nejjednodušší nasypat králíčkovi plnou misku a víc se nestarat. Ale to pro králíčka není zrovna vhodná varianta krmení. Pokud králík není v chovu nebo třeba nechystáte ušáka na výstavu, potřebuje opravdu minimální množství směsy. Doporučovala bych směs podávat jednou denně zhruba asi 1 polévkovou lžíci a zbytek doplnit zeleninou, ovocem a hlavně senem. Samozřejmě králíčkům uděláte radost suchým chlebem, který je výborný na obrušování zubů, větvičkami s ovocných stromů atd.

Ze zeleniny stačí pouze vyzkoušet co váš chlupáč rád. Králíčci jsou opravdu mlsní a ne všem chutná všechno. Králíčkům můžete dát samozřejmě mrkev, petržel, celer, čínské i bílé zelí, kedlubny, červenou řepu, okurku, jablka, švestky, broskve, meruňky, nektarinky, hroznové víno, banán, jahody… Opravdu je zde hromada možností. Jen prosím vše berte jako pamlsek a ne jako hlavní krmení. Příliš mnoho zeleniny či ovoce by mohlo u králíčků vyvolat průjem a to je vždy nepříjemné. Myslím, že stačí používat zdravý rozum a dávat všeho s mírou a problémy by neměly nastat.

Pokud se stane, že třeba ušák spořádá více ovoce či nějaké zeleniny, která působí průjem víc než je zdrávo, může se stát, že u králíčka najdete měkké bobky či přímo průjem. Pokud králík netrpí bolestmi, většinou stačí jen na pár dní králíčkovi upravit stravu. Klidně ho můžete nechat 1 či 2 dny pouze na seně a na vodě. Nikdy nenechávejte králíčka úplně hladem. Králík není pes a jeho střeva jsou přizpůsobena k tomu aby neustále pracovala. Proto musí mít i v období, kdy nemůže zrní či zeleninu a ovoce vždy k dispozici dostatek sena. To je pro králíčka velice důležité.

Seno obsahuje množství vlákniny bez kterého králíkovi nefunguje trávení tak jak má. Při koupi sena dbejte na to aby seno mělo pěknou zelenou barvu a pokud to půjde zjistit aby vonělo a nebylo cítit plísní což většinou poznáte podle jakéhosi houbového zápachu.

Pro králíčky je vhodné dlouhé a tvrdší seno. Sice mnoha lidem se zdá, že krásné jemné seno je velice pěkné, ale zdání klame. Ušáci potřebují hodně kousat a obrušovat si zuby. Tvrdé a dlouhé seno zajišťuje obrušování zadních zubů což u jiného krmení dost dobře nedosáhnete. Králíčci ho také tolik nevycuchají a déle se s ním zabaví. Jemné seno můžete zkusit jako změnu jídelníčku, ale určitě bych ho nedoporučovala krmit pořád.

Seno byste měli králíčkovi dávat do jesliček na seno což dnes bývá už u vybavení každé klece. V jesličkách máte jistotu, že seno zůstane čisté a že ho králík nebude baštit počůrané a podupané. V jesličkách seno můžete králíčkovi jen doplňovat a bude ho mít čisté k dispozici 24 hodin denně. Jesličky na seno je lepší mít zavěšené na stěně klece a ne zapuštěné do dna klece či kotce jak někdy můžeme vidět. Do těchto jesliček králíčci rádi lezou a často si v nich zařídí záchod proti naší vůli a seno je tak neustále znečištěné

 

 

CO SE JEŠTĚ MŮŽE HODIT?

Jako doplněk krmení a prostředek na obrušování zubů je dobré do klece králíčkovi přidat minerální kámen. Tyto kameny dnes najdete v mnoha tvarech i příchutích a králíčkovi tak zajistíte jak přísun minerálních látek, kdykoliv bude potřebovat tak i něco co bude mít stále k dispozici pro potřebu okusování.

   Další praktická věc jsou kleštičky na drápky.

Králíčkům se stejně jako jiným zvířatům musejí stříhat drápky. Samozřejmě je to individuální věc a každému ušákovi rostou drápky jinak. Také záleží na tom po jakém povrchu se ušák pohybuje a jestli si má drápky o co brousit. Pokud si netroufnete na stříhání drápků sami, samozřejmě tuto službu provede veterinář či chovatel. Pokud nemáte se stříháním drápků žádné zkušenosti, nepouštějte se do toho bez toho aby vám to někdo ukázal a vysvětlil. Poranění drápku je velice bolestivé, velice to krvácí a velice dlouho se toto poranění hojí.

   Pokud máte králíčka s delší srstí, budete určitě potřebovat i vybavení pro údržbu a péči o jeho srst.

Dnes v obchodech najdete velký výběr různých hřebínků a kartáčů, které jsou vhodné na psi a kočky. Pro králíčky bych osobně doporučila hřebeny ne moc husté abyste netrhali a zbytečně nelámali jejich srst. Králíček má srst jemnější než pes a proto je s ní potřeba zacházet jemněji. Nejlépe se mi osvědčily hřebínky s otáčivými zuby, které tolik nevytrhávají srst a pokud máte dost trpělivosti, vyčešete s nimi králíčkovi i zacuckané žmolky v srsti.

Kartáče jsou nejlepší menší a s kuličkami na koncích drátků. Tyto kartáče je dobré používat pokud má králíček opravdu kus plstnaté srsti nebo jen povrchově, ale určitě nejsou vhodné na běžné vyčesávání. Jsou hodně ostré a husté.

Je dobré mít po ruce i nějaké nůžky. Ty se hodí když má králíček v srsti něco zapletené nebo když třeba trpí průjmem a má srst znečištěnou a je nejlepší mu ji odstřihnout atd. Tyto nůžky by měly být kratší, ostré, ale s kulatou špičkou abyste v případě, že se králíček cukne nemohli ušáka poranit.

   Dnes jsou velice moderní a u ušáků velice oblíbené hračky pro králíčky.

Králík je velice zvídavé a aktivní zvířátko a pokud má s čím, hraje si velice rád. Můžete si pomoci sami třeba roličkami od toaletního papíru, kartonovou krabicí nebo kelímky od másla a také můžete hromadu věcí pro ušáka koupit. Oblíbené jsou tenisové míčky, proutěné koule na dekoraci květin (nelakované) chrastítka pro děti, míčky s rolničkami a hromada jiných věcí, které může králíček kutálet, strkat do nich a pohazovat si s nimi.

 

 

JAK SE KE KRÁLÍČKOVI V PRVNÍCH DNECH CHOVAT?

Při příchodu ušáka do vaší domácnosti musíte brát na zřetel, že ušák má v jednu chvíli hromadu změn najednou a měli byste mu dopřát čas na to aby si na vše nové zvykl.

Jak už jsem říkala než pro králíčka pojedete, připravte klec se vším potřebným aby měl vše tak jak má být hned jak přijede domů. Do klece dejte asi hlavně podestýlku, domeček, vodu a seno. To pro základ bude stačit.

Až králíčka vyndáte z přepravky, dejte ho do jeho nového bydlení a nechte ho v klidu vše očichat, prohlédnout a prozkoumat. Je to pro něj velice důležité a to je práce, kterou musí udělat sám. V tuto dobu králíčka nekrmte, nehlaďte ani nijak jinak nerušte. Pokud je králíček zvyklí na lidi a není příliš plachý je to většinou otázka chvilky. Dobré znamení je, pokud se začne ušák shánět po krmení, ochutnává seno atd.

Až uvidíte, že je králíček ve své kleci v klidu a že je mu dobře, můžete mu nabídnout nějakou dobrotu nebo třeba nasypat něco do mističky. Pokud králík baští, je vyhráno.

Pokud je králíček plašší povahy a bojí se lidské ruky, můžete ho naučit hlazení třeba u krmení. Nasypte do misky krmení a až králík bude baštit, můžete ho hladit. Vše chce samozřejmě trpělivost a čas, ale u mladých králíčků to opravdu nebývá dlouhá doba než si zvyknou.

V prvních dne, kdy budete králíčka s klece bych asi nedoporučovala ho prostě jen vypustit do prostoru. Je dobré si alespoň jednou, dvakrát vzít králíčka s klece třeba na křeslo či na sedačku aby tam byl králík s vámi, mohl vám vylézt na klín, očichat si vás, prohlédnout okolí atd.

Přece jenom i noví páníčci jsou pro králíčka cizí a potřebuje čas na seznámení aby věděl, že mu neublížíte.

Jakmile bude ušák vědět, že od vás nebezpečí nehrozí, můžete ho samozřejmě z klece pouštět na volno po místnosti či bytě.

I když máte klec s králíčkem postavenou třeba na malém stolku nebo na nějakém vyvýšeném místě, je dobré ji dát v době, kdy králíček pobíhá tak aby se do ní mohl kdykoliv sám vrátit. V kleci by měl mít pocit bezpečí a měl by vědět, že se tam může kdykoliv schovat. Také je to samozřejmě dobré, když má žízeň, chce si odpočinout nebo, když potřebuje navštívit wc.

Když budete pouštět králíčka po bytě, měli byste pro jeho bezpečnost udržet z dosahu jeho zubů šňůry od domácích spotřebičů, jedovaté květiny a jiné věci, které by králík mohl sežrat, rozkousat či převrhnout.

Mnoho králíčků si doma oblíbí jedno či dvě místečka, kde rád odpočívá a spí. Na toto místo můžete dát králíčkovi jeho vlastní deku, na které bude lehávat či měkký pelíšek, který je u králíčků velice oblíbený.

 

 

KDY A PROTI ČEMU OČKOVAT?

Málokterý králíček je očkovaný v době odběru. Králíčci by se měli správě odstavovat minimálně v 7 týdnech což mnoho chovatelů nedodržuje a zvyšují tak riziko, že králíček, který je mladší než 7 týdnů není ještě tak silný na to aby zvládl vše sám a často tak brzo odstavená mláďata zbytečně uhynou

Očkování u mláďat je nejlepší až od 10 týdnů stáří. Nejčastější nemoci, na které se ušáci očkují je mor a myxomatóza. Na tyto nemoci se dnes dá očkovat jednou vakcínou, takže už se nemusí králíčci očkovat proti každé nemoci zvlášť jako dřív.

Při očkování by měl být ušák samozřejmě naprosto zdravý a pokud to tak je, nebývají naprosto žádné komplikace.

Očkování samozřejmě provede každý veterinář, který vám také sdělí, kdy králíčka přeočkovat a jak často je třeba králíčka očkovat znovu.

Mládě odcházející od solidního chovatele by mělo být přeléčené proti kokcidióze. Prosím nepleťte si tento pojem s očkováním.

Kokcidióza se přeléčuje u mláďat i u dospělých králíků podáváním léčiv ve vodě a s očkováním to nemá nic společného.

 

 

Snad vám těchto pár řádků pomůže alespoň s pár otázkami, které by vás zajímaly nebo si s nimi nevíte rady.

Snažila jsem se vyjmenovat vše důležité tak aby tomu rozuměli i ti, kteří s králíčky nemají žádné zkušenosti.